Bir Gün Neden 24 Saattir?

Günler neden bu kadar kısa, bir günde 32 saat olsaydı nasıl olurdu, keşke daha fazla zamanım olsaydı dediğimiz olmuştur. Bu yazımızda size bir günün neden 24 saate bölündüğünü açıklamaya çalıştık.

Aslında insanlar tamamen keyfi olarak günü 24 saate bölmüşlerdir. Astronomiyle veya bilimle bir ilgisi yoktur. Gün 1 saat de olabilirmiş ancak o zamanlar bunu 24 saat yapmaya karar kılmışlar:)

Bir Gün Neden 24 Saattir?

Dünya doğudan batıya, kendi ekseni etrafında 1 tam tur attığı zaman bir tam gün yaşanmış olur. İnsanlar zamanlarını daha verimli kullanabilmek için bir günü 24 saate bölmeyi uygun görmüşlerdir. Peki zaman dediğimiz kavramı kesin olarak ölçmek için kullanabileceğimiz bir ölçü yok mu?

Zamanın kesin olarak ölçülmesinde esas olarak yıldızlar kullanılır. Astronomik olarak bir tam gün tanımı yapmak istersek bir yıldız belirleyip onun yörüngesini izlememiz gerekir. Yıldız aynı koordinatlardan ikinci kez geçtiğinde bir tam gün tamamlanmış olur. Bu zaman ölçümü birimine astronomik saat denir. İnsanlar bu bilgiyi kullanıp günü 23 saat 56 dakika ve 4.09 saniyeye bölmüşlerdir. Kolaylık olması için 24 saate yuvarlayıp her 4 yılda bir şubat ayına 1 gün ekleyerek dengeyi sağlamayı amaçlamışlardır.

Gün Neden İkiye Bölünmüştür

Hazır yeri gelmişken günün neden ikiye bölündüğünü açıklayalım dedik.

Güneş saati, kullanılan ilk saat çeşidi olarak tarihe adını yazdırmıştır. M.Ö. 1500’lü yıllarda Mısır halkı tarafından icat edildiği düşünülmektedir. Çalışma prensibi gayet basit olan güneş saati, birimlere ayrılmış bir zeminin üzerine geniş üçgen şekilli bir plakanın sabitlenmesi ile yapılıyordu. Güneşin konumuna göre yerleştirildiği zemine gölge düşüren plaka gün içerisindeki zamanı belirlemede kullanılıyordu. Ancak akşamları zamanı belirtemediği için gün bu zamanlardan itibaren iki yarıya bölünmüştür. Gündüz ve gece kavramları güneş saati ile birlikte bilimsel anlamını kazanmıştır.

Bonus: Bir Yıl Neden 365 Gündür?

Dünya’nın Güneş’in etrafındaki bir tam turu tanımlayan ölçü birimi yıl olarak adlandırılır. Bir yıl 365 + 1/4 gün olarak hesaplanmıştır. Bir yıl 365 gün, artık yıl 366 gün olarak belirlenmiştir. Bir yılın 365 gün olarak hesaplanması günün 24 saate bölünmesi gibi keyfi bir durum değildir. Çünkü günü saat olarak belirleyecek bir ölçüt yokken; yılı belirleyecek gün sayısı ölçülebilir bir değişkendir.

Bitirirken

Günün neden 24 saat olduğunu anlatmaya çalıştık. Yardımcı olabildiysek ne mutlu. Diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın. Yorumlara açığız 🙂

 

Webinsan Blog - Web'deki İnsan! Kurucusu & Yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.