HTTP Header Komutlarını Tarayıcı İle Kullanma

Birçok API servisine erişim sağlarken bir Authorization (Yetkilendirme) koduna sahip olmamız gerekir.  Bunun için de header komutlarını kullanırız. Kullandığımız kodlama dili sayesinde bunu kolayca sağlayabiliriz ancak bu verilere tarayıcı ile erişmek istersek tarayıcımıza kurabileceğimiz basit bir eklenti ile bunu sağlayabiliriz.

Eklenti Hangi Tarayıcıları Destekliyor?

Eklentiyi Chrome veya Firefox üzerinden edinebilirsiniz. Eğer Opera tarayıcınızda kullanmak istiyorsanız tarayıcınıza Install Chrome Extensions eklentisini kurmanız gerekmektedir. Mobil cihazınızda kullanmak istiyorsanız Chrome Eklentilerini Mobilde Kullanma başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

mod header

Eklenti Kullanımı ve Kurulumu

Eklentiyi tarayıcınıza eklediğinizde eklenti otomatik olarak kurulu bir şekilde gelecektir. Nasıl kullanılacağını ise biz Opera tarayıcısı için anlatacağız. Eklentiyi Opera tarayıcısında kullanmak istiyorsanız üst paragraftaki linke tıklayabilirsiniz.

opera chrome eklentisi

Evet eklentiyi nasıl kuracağımızı anladığımıza göre artık anlatıma geçebiliriz.

  • işaretine tıklıyoruz ve ne eklemek istediğimizi belirliyoruz.

Yukarıdan aşağıya doğru seçeneklerin işlevleri

  • Request Header: Authorization için kullanacağımız yer.
  • Response Header: Yanıt kodlarıdır (200 OK. 404 Not Found gibi)
  • URL redirect: URL yönlendirmesine yarar.
  • Filter: Filtrelemeye yarar.

Örneğin biz Discord’un API servisine istek göndereceğiz, bunun için Request Header kullanmamız gerekiyor. Request Header seçeneğine tıkladığımızda önümüze 2 alan gelecek birincisi name, ikinicisi value. Buraya yazacağımız değerler her api sistemi için farklı olabilir. Nasıl istek göndereceğimiz genellikle o servisin API dokümantasyonunda yer almaktadır. Biz şimdi Discord için açıklayacağız, çünkü nasıl yapılacağını daha önce açıklamıştık. (DiscordAPI Türkçe Rehber)

Name kısmına “Authorization”; value kısmına ise “Bot BOT_TOKENİNİZ” yazıyoruz. Bunu yazdıktan sonra herhangi bir api linkine istek gönderebiliriz. Örnek olarak https://discordapp.com/api/guilds/SUNUCU_ID linkine girelim. Eğer tokenini tanımladığımız bot bu sunucuda gerekli yetkilere sahipse karşımıza bu sunucuya ait API bilgileri gelecektir. API üzerinden başka nelere erişebileceğinizi merak ediyorsanız rehberimizi okumayı ihmal etmeyin 🙂

Webinsan Blog - Web'deki İnsan! Kurucusu & Yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.