Manhattan Projesi Nedir?

Savaş ve Bilim

Tarihte bilim dünyasını ve tüm insanlığı etkileyen olayların merkezindeki bir proje Manhattan Projesi.

Manhattan Projesi, nükleer silah üretmek için ABD liderliğinde başlatılan ve yaklaşık 2000 kadar bilim insanının yer aldığı projedir. Çalışmaların birçoğu proje adının aksine Manhattan’da değil, New Mexico eyaletinin Los Alamos kentinde yapılmıştır. Manhattan Projesi’nin bilimsel başkanlığını Robert Oppenheimer, askeri başkanlığını ise Leslie Richard Groves yürütmüştür.

Projede Yer Alan Bazı Bilim İnsanları

Enrico Fermi

Edward Teller

Luis Walter Alvarez

Leo Szilard

Ernest Orlando Lawrence

Niels Bohr

Hans Bethe

James Chadwick

Otto Frisch

John von Neumann

Eugene Wigner

Richard Feynman

einstein

Proje Nasıl Ortaya Çıktı ?

Devletlerin nükleer silahlanma yarışı, özellikle de Hitler’in yükselişi ve Nazi Almanyası’nın atom bombasını keşfedecek olma ihtimali Leo Szilard ve Eugene Wigner’ı harekete geçirdi. Szilard ve Wigner, ünlü fizikçi Albert Einstein’ı ikna ederek dönemin ABD başkanı Franklin D. Roosevelt’e bir mektup gönderdiler. Bu mektup Amerika’nın acilen atom bombası için çalışmalara başlamasını tavsiye ediyordu.

Proje’nin İlerleyişi

Mektubun ulaşmasının ardından, 1939 yılının sonlarına doğru Ulusal Uranyum Danışma Komitesi kuruldu. Bu komite uranyumun silah olarak kullanılmasına ilişkin potansiyelini araştırmakla görevliydi. Bu sırada Enrico Fermi ve Leo Szilard Colombia Üniversitesi’nde nükleer zincir reaksiyonu üzerinde çalışmaktaydı.

1940 yılında Uranyum Danışma Komitesi’nin ismi, Ulusal Savunma Araştırma Komitesi olarak değiştirildi.

1941’de ismi Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Ofisi (OSRD) olarak değiştirildi ve Fermi üye listesine eklendi.

1941 Şubatı’nda nükleer kimyacı Glen T. Seaborg plütonyumu saf olarak elde etti.

Aralık 1941’de Japonya’nın Pearl Harbor askeri üslerini bombalamasının ardından ABD II. Dünya Savaşı’na katıldığını resmi olarak duyurdu.

1942’de OSRD proje için yeni bir mühendisler grubu oluşturdu. New York merkezli ofise Manhattan Mühendisler Bölgesi adı verildi.

Araştırmayla ilgili atom testlerinin yapılması için New Mexico, Tennessee ve Washington’da yeni tesisler inşaa edildi.

atom

Los Alamos Laboratuvarı

1 Ocak 1943’te “Project Y” olarak da bilinen Los Alamos Laboratuvarı kuruldu. İlk bomba burada yapıldı ve test edildi. Laboratuvarın bilimsel başkanlığına J. Robert Oppenheimer seçildi.  Oppenheimer, genellikle atom bombasının babası olarak anılır.

Atom Çağı

Bilim insanları iki tip bomba geliştirdiler. Uranyum tabanlı olan Little Boy, plütonyum tabanlı olan ise Fat Man olarak adlandırıldı. Bu iki bomba II. Dünya Savaşı’nda kilit rol oynayacaklardı. Plütonyum bombası 16 Temmuz 1945’te Trinity Denemesi ile test edildi. Trinity patlaması 20 kiloton TNT’nin oluşturduğu şiddete eştir. Bu deneme ile Atom Çağı’nın başladığı kabul edilmektedir.

hiroşima barış anıtı

Hiroşima Barış Anıtı

Hiroşima ve Nagazaki

Temmuz  1945 sonunda İngiltere, Çin ve ABD’nin “Potsdam Bildirisi” ile teslim olma çağrısında bulunduğu Japonya şartsız teslim olmayı reddetti. 6 Ağustos 1945’te Enola Gay bombardıman uçağı, henüz test edilmemiş Little Boy bombasını yaklaşık 1,900 feet yüksekliğinden Hiroşima’ya düşürerek beş kilometrekarelik bir alanda daha önce görülmemiş bir yıkıma ve ölüme neden oldu. İlk saldırıdan üç gün sonra şehrin üç kilometrekareden fazlasını yok eden Fat Man bombası Nagazaki’ye atıldı. Japonlar 14 Ağustos 1945’de resmen teslim oldu. (Kaynak)

1945’te Hiroşima’da atılan atom bombası yüzünden yaklaşık 140.000, Nagasaki’de ise 80.000 kişi öldü. 2007’de, Nagasaki belediyesinin resmî listesine göre, o an öldürülen veya daha sonra atom bombasının etkisiyle ölenlerin toplam sayısı 143.124’e ulaşmıştı. (Kaynak)

Tüm bu olaylar sonrasında devletlerin nükleer silahlanma yarışı devam etti.

 

 

Webinsan Blog - Web'deki İnsan! Kurucusu & Yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.