Niçin Uzaylılara İnanmak İstiyoruz?

İnanıp inanmamak bizim elimizde midir? Örneğin bazı insanlar uzaylılara inanırken bazıları ise inanmıyor çünkü bazı insanlar sunulan kanıtlara inanırken bazıları ise inanmıyor, inanamıyor. Bu da insanın aklına “İnanmak benim elimde midir?” sorusunu getiriyor. Sonuçta kimse kendini zorlasa da mantıksız gelen delillere inanamayacaktır.

Çevremizde (belki siz de dahilsinizdir 🙃) uzaylılara inanan birçok insan bulunuyor. Peki bu insanlar uzaylılara niye inanıyor daha doğrusu inanmak istiyor? Bunu hep beraber inceleyelim.

uzaylılara inanmalı mıyız

Uzaylı – Din İlişkisi

ABD’de yer alan Kuzey Dakota Üniversitesi’nden, Christina Roylance ve Andrew A. Abeyta 2017 yılında “Yalnız Değiliz” isimli bir makale yayımladı. Bu makaleye göre uzaylılara inanan bireyler herhangi bir dine inanmaya daha az meyilliydi. Din, çoğu kişinin yaşamında ihtiyaç duyduğu bir anlam kaynağıdır. Kişiye bir amaç verir ancak din ortadan kaybolursa bu amaç da kaybolur. Amacını kaybeden insanlar bu amacı telafi etmek istiyor ve asırlardır sorulan “Neden Buradayız” sorusunu kendisine tekrardan soruyor.

İsviçre’de yer alan Fribourg Üniversitesi ise araştırmaları sonucu daha yüksek bir amaca, ilahi yaratıma inanan insanların komplo teorilerine inanma olasılıklarının daha fazla olduğunu buldu. (Kaynak)

İngiltere’de yer alan Kent Üniversitesi’nden Sosyal Psikoloji profesörü Karen Douglas ise uzaylılara olan inancın herhangi bir dine mensup bireylerde daha fazla olduğunu, eğitim seviyesi yüksek bireylerde ise daha düşük olduğunu ifade etmiştir.

Kaçış Arzusu

Bazı insanlar bazı durumlardan komplo teorileri yoluyla kaçmak ister. Bu tarz durumların bulunduğu ülkelerde ise komplo teorileri daha yaygındır. 2020 yılının ocak ayında yapılan bir IPSOS anketi her 2 Amerikalıdan birini UFO’ların var olduğunu ve gezegenimizi çoktan ziyaret ettiğini düşündüğü sonucunu ortaya koydu. Bu çalışmanın salgından önce yapıldığını belirtmekte fayda var. Eğer bu çalışma salgın varken yapılsaydı sonuçlar ne olurdu? İnsanların bir kısmı Covid-19’un uzaylıların eseri olduğunu düşünür müydü? Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz neler?

İnandıklarımız ve Beklentilerimiz

Komplo teorilerinde insanlar kendilerince mantıklı çıkarımlar yaparlar ve kendilerini komplonun bir parçası olarak görürler. Karen Douglas’a göre insanlar resmi veya geleneksel açıklamaları yeterli bulmadığında kompo teorilerine yönelir. 1947 yılında meydana gelen “Roswell UFO Vakası” bunu gösteriyor. Resmi kaynaklar bunun meteoroloji balonu olduğunu açıkladı ancak insanlar bunun bir UFO olayı olduğuna inanmayı sürdürdü. Psikolog Chris French bu konuyu normal bularak “Önemli olan önceden inandığımız şey ve ardından da yukarıdan aşağıya işleme dediğimiz şeydir. İnançlarınızın ve beklentilerinizin gerçekte algıladıklarınızı şekillendirebilmesinin yolu budur.” diyerek önceden inandıklarımızın ve beklentilerimizin algılarımızı şekillendirdiğini aktarmıştır.

Uzaylılara Niye İnandığımızı Kısaca Açıklarsak

Yazının başında da aktardığım gibi inanmak inanmamak ilginç kavramlardır. Bazen istesek de inanamayız burada da aynı durum geçerli. Çevre, yetiştirilme tarzı, inançlar, eğitim seviyesi gibi birçok faktör uzaylılara inanıp inanmama durumumuzu etkiliyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kaynakça: Science Focus

Webinsan Blog - Web'deki İnsan! Kurucusu & Yöneticisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.